Vrania šestka – Leigh Bardugo

Vrania šestka – Leigh Bardugo

Vrania šestka – Leigh Bardugo, Slovart 2017

Leigh Bardugo vydala v roku 2012 prvý diel trilógie Griša, ktorý zožal úspech a v rekordne rýchlom čase sa stal bestsellerom. Podobne úspešné boli i dve nadväzujúce pokračovania danej trilógie a v roku 2015 uzrel svetlo sveta titul Six of Crows, ktorý sa dostal aj na náš knižný trh v slovenskom preklade pod názvom Vrania šestka. Podobne ako aj v prípade predošlých publikácií sa kniha dočkala ohromného úspechu vo svete fantasy a takisto bolo vydané aj pokračovanie pod názvom Crooked Kingdom (Kráľovstvo podvodníkov), na ktorého základe vznikla táto dilógia odohrávajúca sa opäť v prostredí sveta Griša.

Ak mám byť úprimná, tak moje čitateľské plány pôvodne k titulu Vrania šestka nesmerovali. Nie som práve zarytý fanúšik fantasy žánru, no vyhnúť sa tomuto už na prvý pohľad neprehliadnuteľnému dielu bolo priam nemožné. Videli ste tú obálku? Ani sa mi nepokúšajte nahovoriť, že kniha neupútala pozornosť už len po vizuálnej stránke. No a, samozrejme, musím spomenúť aj ten fakt, že v určitom období o príbehu Vranej šestky diskutoval celý literárny svet a daná kniha bola takisto označovaná za priam nevídaný skvost. Nuž, podľahla som teda i ja a pustila sa do čítania.

Už na úvod musím povedať, že spočiatku sa pri čítaní možno budete cítiť trochu zmätení. V knihe sa vyskytuje mnoho výrazov ako „jurda“ alebo napríklad „griše“. Kto to vlastne griše sú? Ide o určitú skupinu bojovníkov, ktorí dokážu prostredníctvom svojej sily ovládať rôzne elementy alebo tiež aj svetlo a tmu. Pokiaľ sa chcete v danej tematike orientovať čo možno najlepšie, tak rozhodne odporúčam ešte pred čítaním Vranej šestky siahnuť po sérii Griša. Samozrejme, nie je to nevyhnutné a pokojne môžete čítať aj bez predošlej znalosti daného sveta. Ako dej napreduje, mnohé sa vám stane jasnejším a taktiež vašej predstavivosti pomôže mapka, ktorú nájdete na samotnom začiatku knihy.

Zápletka celého príbehu je vskutku jednoduchá – vniknúť do najlepšie stráženej pevnosti, oslobodiť odtiaľ väzňa a to všetko s cieľom onej paremovej jurdy. Pýtate sa, prečo je taká podstatná? Práve vďaka nej dokážu griše konať doslova neuveriteľné veci.

Azda najbrilantnejšou časťou tohto príbehu sú jeho postavy. Sú natoľko rôznorodé, že si dovolím tvrdiť, že každý jeden čitateľ si dokáže nájsť svojho obľúbenca. Potešil ma takisto aj fakt, že okrem aktuálneho diania sa dozvedáme aj o minulosti daných charakterov. Hoci sa tu nachádza viacero hlavných postáv, stredobodom diania je nepochybne vypočítavý a rúškom tajomna zahalený Kaz. Práve tento aktér sa rozhodne spojiť dokopy tím ľudí, ktorí sa vydajú na už spomínanú, takmer nemožnú úlohu.

Samozrejme, bavíme sa o Vranej šestke, čím sa dostávame aj k ďalším charakterom vystupujúcim v tomto príbehu. Spoznávame tu odvážnu Inej, ktorej prináleží aj meno Prízrak. Jesper je azda jednou z tých najzaujímavejších postáv – na jednej strane je to vtipkár, no na druhej si sám uvedomuje, že nie je dokonalý a tento fakt robí jeho charakter o to autentickejším. Ďalším členom tímu je Wylan, ktorý môže na prvý pohľad pôsobiť ako úplný outsider, no jeho snaživosť predstavuje významnú súčasť hlavnej dejovej línie nášho príbehu. Súčasťou Zberby je aj ďalší ženský charakter. Tentoraz ide o Ninu, ktorá je na rozdiel od Inej trochu tvrdohlavá, avšak v nijakom prípade menej dôležitá než zvyšní účastníci tejto na prvý pohľad neuskutočniteľnej výpravy. Tiež si nemôžem dovoliť nespomenúť fakt, že ona sama je griša. No a v neposlednom rade tu máme oddaného Matthiasa, ktorý síce predstavuje prostejší charakter, no ide o Frejďana, čo znamená, že bojovnosť a silu má doslova v krvi.

Veľmi oceňujem fakt, že je príbeh podaný z perspektívy pohľadu každého z charakterov. Týmto spôsobom máme jedinečnú možnosť spoznať sa s každou postavou osobitne a vidieť jej charakterový rast. Počas čítania si budete stále viac a viac uvedomovať jedinečnosť každého z vyvrheľov. Jedinou výnimkou je Wylan, ktorý na jednej strane v príbehu zohráva pomerne dôležitú úlohu, no na strane druhej nám nie je poskytnutý jeho uhol pohľadu, ktorý máme možnosť sledovať pri všetkých zvyšných postavách. Táto skutočnosť ma pomerne mrzí a myslím, že keby sme mali možnosť nahliadnuť o kvapku viac do Wylanovej duše, tak by si iste našiel vo svojom čitateľskom publiku viacero fanúšikov.

Leigh Bardugo bola predo mnou nejeden raz označená za jednu z najväčších bohýň žánru fantasy. Mnohí ľudia sa zhodli na názore, že jej predošlá trilógia nebola práve najlepšia, no v prípade duológie Vrania šestka a Kráľovstvo podvodníkov si vylepšila svoje renomé v globálnom poňatí. Musím povedať, že tento fakt sa premietol aj do sveta, ktorý táto autorka vytvorila. Je jednoducho fenomenálny a už len tá skutočnosť, že každá z krajín má svoj vlastný jazyk a tiež aj svoje tradície, je obdivuhodná. Podľa môjho názoru je Vrania šestka presne ten typ knihy, po ktorej dočítaní nebudete chcieť z daného sveta odísť. Jednoducho vás to nepustí a budete mať nutkanie siahnuť hneď aj po pokračovaní.

Pokiaľ ste milovníkmi žánru fantasy a máte chuť na nejaký čas odbehnúť od reality všedného dňa do iného sveta, ktorého autentickosť vás prinúti zabudnúť na to, že ide o fiktívnu záležitosť, jednoznačne siahnite po tomto titule disponujúcom hodnovernými charaktermi a perfektne vystavaným svetom.


Autor: Kristína Kozová
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: