Vlastné podnikanie


Vlastné podnikanie pre mnohých ľudí znamená byť pánom vlastného času a správcom vlastných financií. Do podnikania sa ľudia púšťajú najmä preto, aby nemuseli byť finančne závislý od svojho šéfa a nemuseli mať pracovnú dobu podľa toho, ako vraví niekto iný. Podnikanie však so sebou prináša aj množstvo povinností, a to nielen pri samotnom priebehu podnikania ale aj pri ho zakladaní. Na Slovensku si môžete vybrať z viacerých foriem vlastného podnikania. Najčastejšou formou podnikania je založenie spoločnosti s ručením obmedzeným, skrátene s.r.o..

SRO

Ide o druh podnikania, kedy majiteľ za svoju firmu ručí len obmedzene a to vo výške vstupného kapitálu. Vstupné imanie, ktoré musí zložiť na začiatku založenia svojej firmy je 5 000 €. Majiteľom môžete byť vy sám alebo vás môže byť viacero. Keď je spolumajiteľov viac, vstupný kapitál sa rozdeľuje medzi všetkých, pričom minimálna výška, ktorú musí každý z členov prispieť, ja si 750 €. Ďalej musíte vybrať sídlo spoločnosti, ktoré môže byť v bytových, nebytových priestoroch alebo môže byť virtuálne. Virtuálne sídlo si môžete kúpiť na online platforme a bude vám naň chodiť všetka elektronická pošta. Ak je majiteľov firmy viacero, musíte v pravidelných intervaloch usporiadavať valné zhromaždenia. Je to druh stretnutia, na ktorom sa budú riešiť všetky potrebné a dôležité veci, vrátane fungovania alebo predaja firmy.

Vlastná firma

Založenie a predaj sro Ezmluva vyžaduje množstvo úsilia. Ak sa rozhodnete, že so svojím podnikaním chcete skončiť, na výber máte taktiež z viacerých možností. Môžete si vybrať možnosť predaja firmy, kedy svoju firmu ponúknete na trhu za určenú cenu a po kúpe nového majiteľa prestávate byť vlastníkom. Firma ale naďalej bude pokračovať pod vedením iného majiteľa. Ďalšou možnosťou, ako prestať s podnikaním je prepis firmy na niekoho iného. Ak chcete podnikanie aj svoju firmu úplne ukončiť, máte možnosť vybrať si likvidáciu firmy. Firma bude vymazaná z obchodného registra, vy prestávate byť majiteľom a samotná firma taktiež zaniká. Tento proces je avšak nezvratný, preto si veľmi dobre premyslite, ktorý typ zrušenie podnikania si vyberiete.