Posledný džentlmen – Michaela Zamari

Posledný džentlmen – Michaela Zamari

Posledný džentlmen – Michaela Zamari, Michaela Zamari 2018

Veľmi rada čítam rôzne knihy od rovnakých autorov, pretože môžem porovnávať, ako sa autor vyvinul a ako sa jeho štýl písania zmenil. Mám to šťastie, že som mala možnosť ako jedna z prvých čítať obe knihy od Michaely Zamari (Šéf môjho šéfa a Šéfom môjmu šéfovi), preto som bola prirodzene zvedavá na autorkinu tretiu knihu, ktorú vydala v rekordne krátkom čase.

Posledný džentlmen je príbehom Jenny, ktorá sa so svojím rukopisom snaží presadiť medzi autormi na knižnom trhu a zároveň nepodľahnúť okúzľujúcemu kolegovi z práce. Jenny je postava silná, vyrovnaná, sebavedomá, žijúca život naplno a nepoznajúca prehru. Hoci prežíva neúspechy v kariére aj v súkromí, tvrdo pracuje a posúva sa vpred. Postavu autorka vykreslila hodnoverne a stotožnila sa s ňou, čo je značne viditeľné, pretože pozornému čitateľovi neunikne, že príbeh Jenny je vlastne príbehom samotnej autorky. Omnoho menej sa mi však páčila postava Jareda. Ak by som mala upozorniť na nedostatok, určite je to názov románu, ktorý nekorešponduje s hlavnou mužskou postavou. Jared totiž nie je žiaden džentlmen, akého poznáme zo starých čiernobielych filmov, ale typický chlap bojaci sa vážnych citov a zodpovednosti.

Ak sa mám vrátiť k tomu, o čom som písala na začiatku, že sa pri čítaní kníh rovnakého autora sústreďujem hlavne na to, ako sa autorov štýl vyvinul, musím povedať, že Zamari postupuje míľovými krokmi. O slabej dynamike deja, ktorú som autorke v prvom románe vyčítala, v Poslednom džentlmenovi nemôže byť reč, pretože Zamari valcuje. Vtipne, jednoducho, s pestrou slovnou zásobou posúva príbeh dopredu bez zbytočných odbočiek, retrospektív a opisov. Za jeden deň som bola schopná prečítať osemdesiat až deväťdesiat strán bez toho, aby som sa od knihy odtrhla.

Hoci je Posledný džentlmen romantický príbeh, nosnou a omnoho zaujímavejšou časťou je podľa mňa hrdinkina cesta za splneným snom – vlastnou vydanou knihou. Zamari totiž jasne pomenovala problémy, s ktorými sa mladí spisovatelia na slovenskom knižnom trhu musia vyrovnávať. Táto časť sa mi páči aj preto, že vzťah Jenny a Jareda mi trocha pripomínal vzťah Nely a Tomasa z predchádzajúcich kníh, preto autorke v nasledujúcich dielach odporúčam radikálne zmeniť prostredie aj typy postáv, aby sa čitateľom charaktery nezlievali.

Myslím si, že kniha Posledný džentlmen bude opäť patriť medzi tie najpredávanejšie a Zamari si vďaka nej získa ďalších fanúšikov. Zaslúži si to. Oprávnene. Napísala totiž ďalší dobrý román, ktorý je skvelou oddychovkou po náročnom dni v práci alebo s večne ufrflaným frajerom. A áno, tento román je tiež mierne „pikantný“.


Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: