Nikdy nezabudnem – Michel Bussi

Nikdy nezabudnem – Michel Bussi

Nikdy nezabudnem – Michel Bussi, Lindeni 2019

Francúzsky spisovateľ Michel Bussi nie je na slovenskom knižnom trhu žiadnym nováčikom a čitatelia ho môžu poznať napríklad vďaka knižkám Vážka, Mama klame či Čierne lekná, ktoré vyšli aj v slovenskom preklade. Jeho posledným slovenským prírastkom do rodiny trilerov je knižka Nikdy nezabudnem, ktorá vyšla vo vydavateľstve Lindeni tento rok.

Michel Bussi svoje trilery poňal trochu netradične a dejovú linku má postavenú na nezvyčajných zápletkách a častých ,,wau efektoch“, ktoré vás v závere dozaista prekvapia. Niečo podobné som zažil pri čítaní knižky Čierne lekná, ktorá ma tak milo prekvapila (skôr by som povedal, že šokovala v tom najlepšom slova zmysle, ale nechcem veľmi zveličovať), že táto kniha sa v mojej zbierke zaradila medzi popredné knižné skvosty.

Z tohto dôvodu som mal na novinku z Bussiho pera vysoké očakávania. Potvrdia sa jeho zručnosti v zamotávaní deja a nasmerovaní čitateľa do slepej uličky, aby mu následne kruto hodil veľkolepé rozuzlenie rovno do tváre ako nečakanú facku? Tentoraz Bussi situoval svoj dej do chladného prostredia severného Francúzska – Hornej Normandie. Jamal, mladý arab, ktorý si prišiel do Yportu oddýchnuť od svojej práce a zároveň trénovať na maratón, ktorým si chce splniť jeden zo svojich snov, sa stane svedkom záhadnej smrti krásnej, no zúfalej ženy. Všetko nasvedčuje tomu, že žena spáchala z neznámych dôvodov samovraždu skokom z útesu. Jamal sa jej v tom snažil zabrániť, no nedokázal včas zareagovať a na vlastné oči videl, ako žena padá do prázdna. Po príchode na miesto činu však okolnosti jej pádu začínajú naberať nejasné kontúry. Naozaj Jamal videl, ako sa žena svojvoľne rozhodla vzdať sa života, alebo jej k tomu niekto dopomohol? Ale veď jediným svedkom, ktorý ju posledné minúty jej života videl, je práve on. Slučka okolo Jamala sa pomaly sťahuje a on sa z nej nedokáže dostať von.

Hneď na začiatku je čitateľ konfrontovaný s nejasnosťami, ktoré ho nechávajú na vážkach. Je v tom Jamal nejako zapletený alebo bol len v nesprávnom čase na nesprávnom mieste? Spisovateľ sa  neustále takto nenápadne hrá s čitateľom a ten mu zrejme neverí ani jedno jediné slovo na stránkach knihy. Veď často v texte nájdete akési prihovorenie sa hlavnej postavy priamo k čitateľovi: ,,Kto mi bude veriť? Vy?“ Autor takto vytvoril v knihe zaujímavý prvok, vďaka ktorému sa neistota mladého Jamala prenáša priamo na vás, na čitateľov, ktorí sú jediní, ktorí by boli ochotní tomuto príbehu uveriť. Ale čo ak aj sám Jamal začne pochybovať o svojej nevine?

Kniha na vás tlačí zo všetkých strán, aby ste hľadali význam aj medzi riadkami. Často sa dostávate do situácií, ktorým nerozumiete, a začne vo vás hlodať neistota, či vám niečo uniká, alebo ste na predchádzajúcich riadkoch niečo prehliadli. Autor tu naplno využil hru na mačku a myš. A tou myšou sa nestáva hlavný hrdina, ale sám čitateľ. Bussi tu takto dokazuje svoje zručnosti vo vytváraní zaujímavých zápletiek a v tom, mnou vyššie spomínanom, fackaní čitateľa.

Ale… V tejto knihe je tých nečakaných zvratov príliš veľa, až sa mi stalo, že ku koncu knihy som čakal, kedy zase k niečomu dôjde. Autor mi predostrel nejakú scénu a ja som jej jednoducho neveril. Už som vedel, že tu niečo nesedí, niečo sa prudko musí zmeniť. A veru sa aj zmenilo. Preto mi to postupne začalo aj prekážať, že to, čo malo byť nejako nečakané a metúce, sa odrazu stávalo pre čitateľa predvídateľným. A to je škoda, pretože dejová linka je zaujímavá, chcelo by to iba menej náhodných situácií, ktoré sa v knihe opakujú príliš často, a hlavne menej toho upozorňovania na vinníka, ktorým je každú chvíľu niekto iný.

Toto negatívum mi pokazilo zážitok z knihy, na ktorú som sa veľmi tešil, ale som sa jej aj bál. Dôvod bol prostý. Po prečítaní Bussiho Čiernych lekien som si myslel, že autor tu nasadil latku tak vysoko, že ju ani on sám nedokáže prekonať. A moje tvrdenia sa iba potvrdili. Od knihy som mal príliš veľké očakávania a to bol zrejme dôvod, prečo ma sčasti trochu sklamala. Napriek tomuto negatívu je to nadpriemerný triler, ktorý osloví nejedného milovníka napätia. A keď znesiete aj viac faciek, vrhnite sa na čítanie čím skôr. Ale pozor, klame sa tu na každom riadku. Alebo ja klamem v tejto recenzii?


Autor: Tomáš Obert
Zdroj obrázkov: Vinlit
  • Vydavateľstvo Lindeni
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: