Nevyslovené – Kristína Ježovičová

Nevyslovené – Kristína Ježovičová

Nevyslovené – Kristína Ježovičová, CooBoo 2018

Najnovšia kniha mladej slovenskej autorky Kristíny Ježovičovej mi vyrazila dych. Doslova. Čakala som totiž sladký príbeh o tínedžerskej láske, v ktorej hlavným problémom bude to, či si hlavná hrdinka vyberie jedného alebo druhého chlapca. Našťastie som sa mýlila, pretože podobný silný príbeh z prostredia mladých ľudí som už nečítala dosť dlhú dobu.

V knihe Nevyslovené sú zhrnuté skoro všetky problémy dospievajúcich ľudí. Alkohol, drogy, sex, zneužívanie, šikanovanie, komplikované vzťahy medzi mladšou a staršou generáciou, túžba po láske a pochopení. V príbehu sa (žiaľ) nájde aspoň okrajovo každý mladý človek, ktorý prostredníctvom neho môže pochopiť, že o veciach, ktoré ho trápia, má zmysel hovoriť. Rodičia a starí rodičia sa zas vďaka tejto knihe priblížia vnímaniu a mysleniu mladého človeka, ktorým oni už dávno zabudli byť.

Oceňujem autorkinu kreativitu, hlavne to, akým spôsobom sa rozhodla príbeh vyrozprávať. V príbehu sa totiž striedajú dve časové roviny a dva životy, ktoré sú navzájom prepojené. Jeden nám hovorí o Viole, ktorá sa nevie vyrovnať s otcovou neprítomnosťou, a ten druhý nám ponúka príbeh Fredyho. V čom príbehy súvisia? Čo postavy spája? Nič podobné som dosiaľ nečítala, avšak páčilo sa mi to. Rovnako aj autenticita príbehu. Ježovičová si jednoducho nedáva servítku pred ústa. Pomenovala, teda popísala všetko tak, ako to je. Aj keď je to smutné, tvrdé a kruté. Aj keď sa to niektorým možno nebude páčiť.

Fredy ma problémy s váhou, Viola s chlapcami, Petra s alkoholom a drogami, Žirafa s jedlom, Garaj s depresiou. To vidia na prvý pohľad všetci. Čo je však za tým? A je za tým vôbec niečo? Nie sú to len výstrelky mladých ľudí? Nie sú. Prečítajte si a odhaľte postupne motiváciu všetkých postáv, spoznajte príčiny ich konania, zamyslite sa nad ťažkosťami, ktoré zažívajú. Je dobré, že to, čo býva niekedy nevyslovené, je teraz už konečne napísané. Vďaka autorke totiž vznikla kniha, ktorej príbeh ma zmysel, ktorej príbeh vám niečo dá. Poobzerajte sa potom po okolí a neodsudzujte dievča, ktoré to prehnalo s alkoholom, alebo chlapca, ktorý bočí od ostatných. Možno aj vďaka skvelej knihe Kristíny Ježovičovej sa na to všetko pozriete inými očami.


Autor: Jana Nemčeková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: