Kukučka – František Kozmon

Kukučka – František Kozmon

Kukučka – František Kozmon, Ikar 2018

Koncom roka 2018 vyšla nová detektívka z pera Františka Kozmona. V poradí tretia kniha s názvom Kukučka je voľným pokračovaním série o kapitánovi Marekovi Wolfovi a jeho policajnom tíme. V porovnaní s predchádzajúcim dielom (Rosnička, 2017) vidieť posun pri autorovej modelácii logiky a reálnosti deja. Príbeh s orientačnými detailmi je pevnejšie uchopený, o čom svedčí, že všetky jeho drobné kúsky do konca knihy do seba pekne zapadnú.

Marek Wolf stojí pred novým kriminálnym prípadom. V dome plastického chirurga došlo k vražde jeho manželky – pri rannom upratovaní ju upratovačka našla v záhrade rozštvrtenú krovinorezom. Následne je privolaná polícia, na miesto činu prichádza Marek Wolf s kriminalistickou psychologičkou Petrou Sivákovou. Prebieha vypočúvanie adoptívnych detí zavraždenej. V hre podozrivých je aj nezvestný pán manžel. Postupne okruh rodiny tajomný vrah odstraňuje. Informuje o nich v podobe poštových „darčekov“ ako odrezaného oka či nosa atď. Časom sa prípad napojí na vyšetrovanie staršieho prípadu Marekovho kolegu Karola Luptáka, ktorý sprvoti vyzeral ako samovražda, ale postupne vzniká podozrenie na rovnakú osobu. Prípad s vrahom sa čoraz viac zamotáva, aj keď to pôsobí, že kriminalisti sú len krôčik od priznania páchateľa – alebo páchateľov?

Členovia vyšetrovacieho tímu sa okrem vraždy pasujú aj s osobnými problémami. Marekov nedobrý vzťah s matkou, Luptákove prehnané pitie a ťažkosti v manželstve alebo šéfova snaha zblížiť sa s odcudzenou dcérou sú niektorými z nich. Okrem pracovnej sféry teda čitateľ spoznáva aj tajomstvá zo súkromia, bolestivé a citlivé. Kniha nie je len o hľadaní vraha, osudy intímneho života vyšetrovateľov sú dokonca veľmi dobrou ingredienciou pre pútavejší sujet diela. Konvenčnú dvojicu tu stvárňuje Marek Wolf a Petra Siváková. Sú rozdielni povahou i názormi, často sa hašteria a dôjde aj k iskreniu. V podstate spisovateľ využíva osvedčenú šablónu dvojice z kriminálnych seriálov, čo je v poriadku, koniec koncov takéto páry ľudí bavia, ale neublížilo by zamiešať o čosi výraznejší odtieň originálnosti do ich vystupovania.

Napriek zamotaným súvislostiam a stále pribúdajúcim tipom na vraha zostáva objasnenie prípadu úplne logické. Spisovateľ svojou mystifikáciou ide na doraz, balansuje na hrane medzi výbornou sofistikovanou zápletkou a neudržateľnosťou kauzálnosti každého detailu, ale podarí sa mu nepadnúť do vlastnej pasce. Vybočenie z predpokladanej dejovej línie v druhej tretine diela sa podarilo bez úniku logickosti, avšak ako daň si berie určitú stratu napätia, ktoré opäť nastupuje tesne pred riešiacou scénou.

Občas sa recipientovi môže pretrhnúť chronologický sled udalostí, čo je následkom radenia kapitol, v ktorom sa často a nepravidelne strieda minulé a aktuálne dianie. Napriek tomu dané striedanie posúva dej pružným krokom ďalej. Retrospektívu dotvárajú denníkové záznamy vraha. Kozmon opäť využíva v tvorbe denníkovú formu, dobre fungujúcu ako nástroj pre pochopenie konania kontroverzného jedinca.

Kniha Kukučka prináša záživné čítanie. Detektívny príbeh má skvele vymyslenú zápletku s rafinovaným rozuzlením. Narácii aspekt napätia, až na pokles pri záverečnom vybočení, rozhodne nechýba. Zvedavosť pri čítaní podnecujú tiež osobné peripetie protagonistov. Ak hľadáte niečo na dlhé zimné večery, odporúčam siahnuť po tejto detektívke.


Autor: Maja Krkošeková
Zdroj obrázkov: Vinlit
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: