Jane Austen doma – Lucy Worsley

Jane Austen doma – Lucy Worsley

Jane Austen doma – Lucy Worsley, Slovart 2018

Návrat v čase prežijete, ak sa začítate do životopisného románu jednej z najobľúbenejších anglických spisovateliek. Či už patríte medzi obdivovateľov Jane Austenovej alebo nie, treba jej uznať, že vďaka nej sa ženský román a aj pohľad naň začal radikálne meniť. Práve i o tom sa vás vo svojej publikácii Jane Austen doma snaží presvedčiť autorka Lucy Worsley. Pri zostavovaní celého životopisu použila množstvo materiálu, čo jej napokon umožnilo hlbšie sa vžiť nielen do románov, ale práve i vďaka nim do samotného života anglickej spisovateľky.

Svoju prácu rozdelila na 4 časti. V každej jednej sa venuje určitej životnej etape Jane Austenovej. Hľadí najmä na jej rodinné zázemie, literárnu prácu a prepojenie tejto literárnej práce so samotným životom spisovateľky. Čitateľovi sa tak ponúka množstvo postáv, ktoré boli súčasťou Austenovej života, prechádza niekoľkými mestami a domácnosťami, ktoré sa stali jej domovom. Samotný pojem domov je pri jej tvorbe veľmi dôležitý a ukazuje, že v 18. a 19. storočí predstavoval pre ženy, ktoré sa nevydali, ťažkú situáciu. Nehľadíme teda len na autorku, ale i na dobu, v ktorej ženy nemohli len tak rozhodovať o svojom živote. Autorka životopisu sa preto vo svojej publikácii venuje i otázke kultúrnej mentality vládnucej v spoločnosti Jane Austenovej.

Musím povedať, že táto kniha predstavuje zaujímavo štruktúrovanú životopisnú prácu. Nehľadíme totižto na spisovateľku len cez nejaké dátumy, ktoré predstavovali medzníky v jej živote alebo tvorbe. Lucy Worsley ponúka pohľad do jej tvorby a následné hľadá prepojenie s jej životom alebo naopak. V každom jej titule hľadá niečo, čo by nám o tejto anglickej autorke mohlo povedať viac a veru sa jej to aj darí. Životopisu dodáva šmrnc aj prostredníctvom rôznych zaujímavostí. Dôsledne sa venuje každému miestu, kam vkročila noha Austenovej, a vždy hľadá odpoveď aj na to, prečo tam vôbec vkročila. Môžeme sa pýtať, či tam odišla Jane dobrovoľne, alebo išlo o posun prostredníctvom jej bratov. Kam všade chodila na dovolenky a prečo vyhľadávala destinácie s morom. Aké postavenie si napokon vydobyla medzi toľkými mužmi, ktorí ju obklopovali, a prečo sa vlastne nevydala, keď nápadníkov mala viacerých. Zrejme najsmutnejšia je odpoveď na otázku, či vôbec zbohatla z napísania takých dobrých kníh… Otázok okolo jej života sa každému jej fanúšikovi vynára viacero a práve táto publikácia ponúka na mnohé odpoveď.

Jane Austenová je pre mňa určitým fenoménom vo sfére ženských románov. Táto publikácia mi ju ukázala vo viacerých aspektoch (i keď išlo o trochu subjektívnejšie hodnotenie, keďže samotná autorka životopisu je jej veľký fanúšik, a teda je možné, že v niektorých veciach sa prižmúrilo očko), ukázala mi jej iróniu, lásku k textu, ale i lásku k rodine. Dozvedela som sa však aj veľa z histórie a kultúry samotného Anglicka. Tak ako veľa umelcov začneme uznávať až po ich smrti, tak aj Jane Austenová sa najväčšej slávy nedožila. Zostala nám aspoň pamiatka v podobe románov, ktoré síce na niekoho pôsobia silno romanticky, no zároveň so sebou nesú kus irónie. A kto by nechcel nájsť svojho pána Darcyho?

Siahnuť po tomto životopise sa určite oplatí. Nesie so sebou faktografické údaje, no i dávku emócií. Mňa čítanie napĺňalo pokojom, ale i nadšením z toho, že som mohla trochu hlbšie nazrieť do vnútra Jane Austenovej. Ak máte radi túto autorku a jej tvorbu, tak by som na vašom mieste neváhala a hneď siahla po knihe Jane Austen doma. Možno i vám v jej závere bude chcieť tá jedna slzička stiecť po líci ako mne.


Autor: Slávka Kodadová
Zdroj obrázkov: Autor
  • Vydavateľstvo Slovart
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: