Hraj fér – Enja Rúčková

Hraj fér – Enja Rúčková

Hraj fér – Enja Rúčková, CooBoo 2018

Hraj fér je románom pre dospievajúce dievčatá, ktoré si v snoch predstavujú tú pravú a krásnu lásku. Každý má však rôzne predstavy o tom, ako by taká pravá láska mala vyzerať. Autorka ju demonštruje na svojich postavách Jorikovi, sexi vojačikovi, ktorý každému pomotá hlavu, a Alexis, naivnej dievčine, ktorej každý bráni v jej osobnom rozvoji. Autorka svojich hrdinov dáva ako protipól, protiklad, ktorý by sa mal podľa povedačiek priťahovať. Ako to však býva zvykom, niečo sa stane, aby láske nebolo dožičené. Po desiatich rokoch sa však cesty našich hrdinov znovu spoja a už im nič nemôže brániť, aby zachránili to, čo predtým udupali. Až na tvrdohlavosť, výčitky, spomienky, klamstvá…

To, či si Jorik a Alexis k sebe nájdu cestu, závisí len od nich a ani okolie ich nemôže ovplyvniť natoľko ako vtedy, keď boli mladí.

Enja Rúčková svojich čitateľov zavedie do dedinky, kde každý každého pozná. Alexis je tam u babky, no len preto, lebo ju donútil otec. Počas svojej nútenej brigády na babkinom dome spoznáva Jorika, do ktorého sa okamžite zamiluje. Skôr by som povedala, že povrchne. Takáto povrchná láska, ktorá sleduje len mňam telo vojačika, sa však nesie celou knihou. I keď by sa už Alexis mala správať dospelejšie, stále je to len to devätnásťročné dievča, ktoré si v mnohých ohľadoch samo protirečilo. Autorka sa miestami snaží, aby ju čitateľ i ľutoval, pretože sa nemôže sama rozhodovať, kvôli vlastnému otcovi. Je opustená, pretože jej matka o ňu nejaví žiaden záujem a nedokáže získať potrebnú sebaúctu a odhodlanie. Len vďaka úspechom sa napokon stavia na nohy aj v rovine sebaúcty. Na iných však automaticky hľadí, že ju ohovárajú a každý v dedine je v podstate proti nej, každý jej chce ublížiť. Tieto pocity však nemá pri Jorikovi, ktorý jej neustále klamal, nič nevysvetlil a rozdrvil jej srdiečko. Bezchybný Jorik má v dedine povesť sukničkára a zvádzača ženských sŕdc. Pri Alexis to je však iné, lebo zatiaľ čo s ostatnými ide raz-dva do postele, Alexis si chráni a jedinú ju toho ušetrí. Obe postavy sa nejavia čitateľsky veľmi atraktívne, ich správanie lezie na nervy a ani ich vnútorný vývoj neprechádza hlbšou analýzou. V niektorých pasážach knihy cítiť až škatuľkovanie postáv na základe profesie či viery. Občas autorka zavedie čitateľa aj do vnútorného sveta Alexis, kde vidieť jej smútok, lásku, no aj jej vlastné antipatie voči iným ľuďom, ktorí jej v podstate nijako nezasahujú do života, no ona žije v svojej bubline, kde jej každý chce len zle. Všetko je to však len zabalené, neriešené… čitateľ by aspoň na konci čakal nejaké zmysluplné vysvetlenia a nie gýčové naivné rečičky.

Autorka však svoj príbeh napísala ako jednohubku, ktorú máte za krátky čas zlúsknutú. Nemožno jej uprieť ľahkosť, akou je kniha napísaná, i to, že kombinácie rôznych druhov textu (sms, email, normálny text) a pracovanie s časom postáv je niečo, čo knihe pridáva na jej kreativite. Škoda len, že vydavateľstvo dalo knihu do tlače s viacerými preklepmi v texte.

Román Hraj fér je určený dospievajúcim dievčatám, ktoré zrejme hľadajú niečo veľmi jednoduché na oddych. Pre mňa to však bolo až priveľmi jednoduché, s nesympatickými postavami, ktoré sa skôr javili povrchne a aj ich láska bola skôr len o vášni a nie o hlbokom cite, na ktorom by chceli spolu pracovať. Čo sa týka samotného deju, ten je, ako to už v romantických knihách býva, bez nejakého zarážajúceho záveru. To, ako príbeh skončí, si viete domyslieť už po pár stranách. Ak by ste sa chceli pustiť do tejto knihy, tak naozaj zvážte, či by ste neprijali niečo možno viac náročnejšie, príbehovo viac prepracované a s nejakou hlbšou myšlienkou ako len pobláznené naivné dievča s túžbou po jednom sexi chlapovi, ktorý jej klame, ale, samozrejme, že je dokonalý…


Autor: Slávka Kodadová
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: