Deti holokaustu (Skutočné príbehy tých, ktoré prežili)

Deti holokaustu (Skutočné príbehy tých, ktoré prežili)

Deti holokaustu (Skutočné príbehy tých, ktoré prežili) – Allan Zullo, Mara Bovsun, Motýľ 2018

Téme II. svetovej vojny a holokaustu sa v poslednom čase venuje množstvo vydavateľstiev a ľudí táto téma zaujíma. I keď ide o bolestivé obdobie našej spoločnosti, vždy sa v spomienkach tých, ktorí to prežili, nájdu i osoby, ktoré preukázali svoju ľudskú tvár, a to aj za cenu smrti. Knižka Deti holokaustu je síce tenká, no zavedie vás do súkromia deviatich detí, ktorým vojna zobrala detstvo, dôvod na úsmev a v jednom prípade aj naučila vraždiť.

Väčšinou knihy s témou holokaustu zachytávajú jeden ľudský osud, ktorý je opísaný do detailov (napr. Mengeleho dievča). Kniha Deti holokaustu, hoci je rozdelená do ôsmich príbehov, nijako nestráca na detailnosti i napriek menšiemu rozsahu. Ponúka pestrosť osudov, pretože čitateľ preniká do života židov, ktorí sa museli skrývať v cudzích domácnostiach, žili v slame na poli, prešli niekoľkými koncentračnými tábormi, pochodovali v ukrutných zimách či sa spojili s partizánmi. Čitateľ sa tak dostáva do myšlienkových pochodov tých detí, ktoré strácali všetku nádej. Bolesť, hnev, ale taktiež i známky nádeje, to všetko je recipient schopný prijať, pretože text je vysoko autentický a sám vyzýva, aby nebol len prečítaný, ale aby nad ním čitateľ aj pouvažoval. Aby si predstavil dané okolnosti a motívy, vhĺbil sa do daného prostredia; on sám má byť teraz ten, kto tú bolesť nanovo prežije, tak ako tie deti, ktoré sa z rán týchto rokov nikdy nevyliečili.

Miesta, kde sa dané skutky stali, nie sú dôležité. Táto kniha bola pre mňa skôr ukážkou palety emócií, ne/ľudskosti, ale aj veľkého odhodlania. Každý čitateľ si môže nájsť svoj príbeh a kedykoľvek sa k nemu vrátiť. Spojiť sa prostredníctvom litery s človekom, ktorý okúsil nespravodlivosť. Knižky zamerané na holokaust vždy vedú k otázkam typu: Prečo sa to stalo? Prečo to Boh dovolil? Čo s tým má však Boh, keď vojnu vyhlásil človek? To, akí boli naši predkovia počas II. svetovej vojny, sa plne odráža v knihe Deti holokaustu. Bola krutosť, brutalita, ktorú si spoločnosť, žiaľ, vytvorila sama, no ako by ste sa presvedčili na životoch hlavných protagonistov, objavilo sa aj svetielko ľudskosti, vďaka ktorému napokon aj prežili. Niektoré opisy však nemusí zniesť každý čitateľ. Preto by som túto knižku odporučila najmä tým, ktorí sa zaujímajú o udalosti holokaustu, no nie na princípe štatistiky, ale s ohľadom na emocionálne splynutie s obeťami nacizmu.


Autor: Slávka Kodadová
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: