Deník moderní jogínky – Šárka Konečná

Deník moderní jogínky – Šárka Konečná

Deník moderní jogínky – Šárka Konečná, Motto 2018

Aj napriek tomu, že literárna spoločnosť označuje motivačnú literatúru či knihy podané ako svedectvo o vlastnej životnej ceste často za nižšie a menej umelecké žánre, som zástankyňou toho názoru, že aj takéto knihy sú schopné človeku niečo dať a pohľad na svet o niečo pozmeniť. Ako príklad nám môže poslúžiť celosvetovo známa kniha Jedz, modli sa a miluj či jej ešte známejšie filmové spracovanie. Deník moderní jogínky nie je výnimkou.
Je to príbeh mladej Češky Šárky, ktorá sa po istých životných udalostiach rozhodla zahojiť si svoju dušu po komplikovanej minulosti. A tak sa so zovretým žalúdkom vydáva úplne sama do Indie, do ášramu. Nečakajte však žiadnu jogu na pláži pri západe slnka. V ášrame je prísne stanovený harmonogram, ktorého súčasťou je nielen joga, ale aj meditácie, pitie čaju či ľahká večera. Príbeh Šárky sa tak mení na cestopis s úvahami o joge.

„Člověk si praktikováním jógy uvědomuje božství, ať se hlásí k jakémukoli náboženství.“ (s. 138)

Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že táto malá knižka bez obrázkového materiálu vám o joge asi veľa nenapovie, ale opak je pravdou. Od knižky však neočakávajte žiadne cviky či zostavy. Je však možné, že jogu lepšie pochopíte z duchovného hľadiska. Autorka sa s nami delí o vlastné skúsenosti z Indie a čo-to prezradí aj o svojej jogovej duchovnej praxi. Spočiatku text pôsobí ako obyčajná beletria, ale časom sa mení na akúsi príručku, ktorá vás spolu so sebou vtiahne do rôznorodej Indie a naučí vás vnímať jogu a život všeobecne úplne inak. Na istú chvíľu vám povinnosti a ubíjajúci západný svet budú pripadať nezmyselné. Autorka sa rozhodla spísať svoju duchovnú cestu. V knihe neopisuje takmer žiadne cviky a dokonca ani ášram, ktorý som si miestami nevedela veľmi dobre predstaviť. Na druhej strane je obdivuhodné, ako rozoberá myšlienku bytia a stavu mysle. Text je doplnený mnohými krásnymi citátmi, starými legendami o bohoch či dokonca aj ilustráciami. Čo sa týka jogy, tak tá je tu rozoberaná zo všetkých možných uhlov – hovorí o jej hlavných princípoch, druhoch, pravidlách či histórii.

„Vždycky je nějaká cesta. Jen každý potřebuje najít tu svou.“ (s. 189)

Osobne si myslím, že táto knižka dokáže veľa povedať hlavne ľuďom, ktorí majú k joge a k duchovnu blízko. Možno miestami budete uvažovať o tom, že si kúpite letenku do Indie, ktovie. Ja som po prečítaní tejto knižky začala jogu chápať úplne inak, zoznámila som sa s jej hlbším zmyslom a uvedomila som si niečo, na čo som počas jej praktizovania zabudla – joga je stav mysle, je to duchovný proces.

Toto malé dielko má mnoho skvelých pasáží, ktoré opisujú autorkino učenie – zamýšľa sa napríklad nad návalom informácií a ich úžitkom, jedlom, spojením tela a duše, indickou mentalitou či bolesťou a nočnými morami, ktoré ju prenasledovali. Na základe vlastných skúseností nám autorka vysvetľuje, kde robila chyby ona a čo si z toho vzala.

„Zákon karmy lze chápat jako odpoveď na to, co se děje nejen lidem jako jednotlivcům, ale také lidstvu jako celku, tedy celému vesmíru. I když se budeme snažit nekonat, stále se bude něco dít.“ (s. 150)

Miestami vás knižka inšpiruje, rozosmeje alebo možno aj prinúti zamyslieť sa nad vlastným životom. Z vystrašenej a zranenej ženy sa nám pred očami vykľuje vyrovnaná jogínka, ktorá plne prijme svoju cestu a udalosti, ktoré ju doviedli až do prítomného okamihu. Autorka sa po vrátení z Indie rozhodla v Prahe založiť jogové centrum. Knihu by som hodnotila ako príjemné čítanie, ktoré vás jemným spôsobom nakopne, inšpiruje a zároveň aj pomôže rozvíjať vašu duchovnú cestu.


Autor: Ema Šašalová
Zdroj obrázkov: Autor
Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach: